Дистресът влияе на начина, по който мислите, чувствате и ще затрудни справянето със симптомите, лечението и страничните ефекти. Изследвания показват, че дистресът влияе и на начина на поведение в трудни ситуации, на това как се вземат решения и предприемат действия по отношение на здравето. Някои пациенти описват дистреса като чувство на тъга, уплаха, безпомощност и безнадеждност, липса на контрол, неувереност в нещата, в които са вярвали, като цел и смисъл на живота. Нормално е да изпитвате такъв тип емоции, когато Вие или някой Ваш близък е болен от рак.
Понякога дистресът може да достигне до ниво, което пречи на лечението и затруднява живота Ви. Могат да се появят проблеми с храненето, концентрацията или със съня. Мисълта за болест и смърт може да стане честа. Признаци и симптоми за по-сериозен дистрес могат да бъдат:
- Чувствате се съкрушени до степен на паника.
- Изпитвате неконтролируемо чувство на страх.
- Чувствате се толкова тъжни, не мислите, че ще можете да преминете през лечението.
- Необичайно раздразнителни и ядосани сте.
- Чувствате, че не можете да се справите с болката, умората и гаденето.
- Не можете да се концентрирате, появява се „замъглено мислене“ и внезапни проблеми с паметта.
- Много трудно вземате решения - дори за незначителни неща.
- Чувствате се безнадеждно - чудите се дали има смисъл да се борите.
- Мислите постоянно за рака и смъртта.
- Имате проблеми със съня или спите по-малко от 4/5 часа на нощ.
- Имате проблеми с храненето в продължение на няколко седмици.
- Семейните конфликти и проблеми изглеждат невъзможни за разрешаване.
- Вече не вярвате в нещата, които някога са ви давали утеха.
- Чувствате се безполезни и в тежест за другите.
Важно е да говорите за всички притеснения и въпроси, на които нямате отговор, дори ако те Ви се струват незначителни на пръв поглед. Първата линия на защита в справянето с дистреса са хората около Вас, хората, които Ви помагат с грижи и минават с Вас през целия път на приемане на диагнозата, лечението и остават до Вас и след това.
Материалът е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.
BG-6608/12.2022