Тревожността е често срещан проблем при пациентите и техните близки. По различно време от  лечението и възстановяването на болните, семействата им и болногледачите могат да се чувстват уплашени и притеснени. Откриването на бучка, друг признак или симптом, който води до диагнозата предизвиква безпокойство. Страхът от лечение, посещенията при лекари, различните изследвания и времето до резултата предизвикват опасенията, че следва и ще се случи нещо лошо и страшно. Признаците и симптомите на тревожност могат да станат по-сериозни, ако се случват всеки ден и през по голямата част от деня и започнат да пречат на ежедневните Ви дейности. Паническите атаки са част от повишената тревожност.

 Нормално е да се чувствате уплашени, когато сте болни. Неконтролираната болка, мисълта за смъртта, за това, което може да се случи с Вашия близък са емоции, които предизвикват високо ниво на тревожност. Признаците и симптомите на тревожност включват:

  • Тревожно изражение на лицето.
  • Неконтролирано безпокойство.
  • Нерешителност и  проблеми с фокусиране на мисълта.
  • Мускулно напрежение (човекът може също да изглежда напрегнат или стегнат).
  • Треперене.
  • Неспокойство. Може да се почувствате затворени или на ръба.
  • Сухота в устата.
  • Раздразнителност или гневни изблици (мрачни или сдържани).

Обърнете се към лекуващия лекар, консултирайте се със специалист, защото в тези случаи оценката на психичното здраве може да бъде от полза, за да се предприемат мерки, които да облекчат тревожността Ви. Упражненията и леките разходки могат да намалят стреса и да Ви помогнат да се почувствате по-добре.


Материалът е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия  лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.

BG-6608/12.2022

Медицински специалист ли сте?

Тази страница и информацията в нея е предназначена само за медицински специалисти. За да продължите, моля потвърдете, че сте медицински специалист.