Както диагностицирането, така и лечението на системния лупус представляват истинско предизвикателство. Лечението се предписва от квалифициран ревматолог, но в някои случаи можа да се консултирате и с мултидисциплинарен екип от различни специалисти. За момента няма едно универсално лекарство, което да може да излекува състоянието. Съществуват медикаменти, които частично контролират проявата на симптомите, функцията на имунната система и намаляват риска от прогресиращо увреждане на органите.
Точно както симптомите могат да варират при всеки пацент, така и терапията може да се различава спрямо специфичните Ви нужди. Вашият лекар ще вземе предвид различни фактори например Вашите възраст, начин на живот, симптоми и придружаващи здравословни проблеми.
Сред често използваните медикаменти при лечението на лупус са антикоагуланти, нестероидни противовъзпалителни, антималарийни, биологични, стероидни медикаменти, както и имуносупресори. При употреба на всички от изброените е възможно да изпитате и странични ефекти в различна степен както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Затова рискът и ползата от употребата на медикамента трябва да бъдат съобразени от лекуващите Ви специалисти.
Често се налага комбинация от повече от една от терапевтичните възможности, за да се овладеят всички симптоми или тези, които са по-тежки.
Антихипертензивни медикаменти (медикаменти за нормализиране на високо кръвното налягане). Между 25% и 30% от хората с лупус имат високо кръвно налягане. Най-честата причина за повишеното кръвно налягане са увреждания на бъбреците ( които често биват засегнати при лупус). Сред класовете лекарства, които могат да бъдат предписани за справяне с повишеното кръвно налягане, са диуретици, ACE инхибитори, ангиотензин-рецепторни блокери, бета-блокери, блокери на калциеви канали и др., всички от които се различават по механизма си на действие. Ако имате лупус, АСЕ инхибиторите могат да помогнат чрез контрол на кръвното налягане и понижаване нивата на протеин в урината, което може да облекчи функцията на бъбреците.
Нестероидните противовъзпалителни лекарства могат да помогнат за облекчаване на умерени по степен болка и оток.
Кортикостероидите също се използват за намаляване на оток, болка и възпаление.
Антималарийните медикаменти могат да помогнат за намаляване на болка в ставите, обриви по кожата, умора, възпаление.
Имуносупресорите обикновено се използват при тежки форми на лупус, когато лупус засяга сериозно функцията на редица органи.
Биологичните терапии са насочени към определени части на имунната система, които причиняват възпаление. Прилагат се в комбинация с някои от вече изброените медикаменти. Представители на биологичната терапия са моноклоналните антитела. Те таргетират свръхстимулираната имунна система.
Като биологична терапия в България са одобрени моноклонални антитела, които таргетират свърхстимулираната имунна система на две различни места.
Един от представителите на биологичната терапия е човешко имуноглобулин G1 капа (IgG1κ) моноклонално антитяло. То има свойството да блокира активацията на тип 1 интерферон IFN рецепторите. Проучвания показват, че между 50% и 80% от възрастните и до 90% от децата с лупус имат данни за повишена стимулация на интерферон тип I. Рецепторът за IFN тип 1 има важна роля за имунния баланс и нормалния отговор на имунната система към вируси и инфекции или патологичния отговор към възпаление без патоген при пациентите с лупус.
Има и друг клас човешко моноклонално антитяло, което специфично разпознава и блокира биологичната активност на В-лимфоцитния стимулатор. Повишените нива на В-лимфоцитния стимулатор удължават оцеляването на В-клетките, което може да допринесе за производството на автоантитела (антитела, насочени към собствените тъкани на тялото).
Приемът на някои медикаменти не е препоръчителен или противопоказан при бременност или кърмене. Затова при планиране на бременност трябва да се консултирате с Вашия лекар.
При създаването на Вашия план за лечение е нормално да имате много въпроси към Вашия лекар. Примерни въпроси:
- Как ще ми помогне тази терапия?
- Каква доза трябва да приемам?
- Какви са възможните странични ефекти?
- Кога ще изпитам благоприятен ефект?
- Безопасно ли е да приемам лекарството с други медикаменти?
Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При въпроси относно Вашето здраве винаги се консултирайте със своя лекар.
BG-9599/08.2024