Рисков фактор е всяко обстоятелство, което увеличава вероятността от развитие на дадено заболяване, например рак.
Обикновено не е възможно да се разбере точно защо един човек развива рак, а друг - не. Но изследванията показват, че някои рискови фактори могат да увеличат вероятността от поява на рак. Рисковите фактори включват излагане на вредното въздействие на химикали или други вещества, както и определени житейски поведения. Някои фактори хората не могат да контролират, като възраст и фамилна анамнеза.
Наличието на рисков фактор или дори на много рискови фактори не означава, че ще развиете раково заболяване. От друга страна при някои хора, при които заболяването се появява, не се установяват известните рискови фактори. Дори ако човек има рисков фактор и развие рак, често е много трудно да се каже доколко този рисков фактор може да е допринесъл за появата на рака.
Има малко доказани, известни рискови фактори за развитие на хроничната лимфоцитна левкемия (ХЛЛ) и те включват:
- възраст
- излагане на определени химикали
- семейна история
- пол
- раса/етническа принадлежност
Рискът от ХЛЛ изглежда не е свързан с тютюнопушене, диета или инфекции.
Възраст
Рискът от ХЛЛ нараства с напредването на възрастта. Около 9 от 10 души с ХЛЛ са на възраст над 50 години.
Излагане на определени химически вещества
Някои проучвания показват, че земеделието и дългосрочното излагане на определени пестициди могат да бъдат свързани с повишен риск от ХЛЛ, но са необходими повече изследвания, за да бъде потвърдено. Излагането на радон у дома също е свързано с повишен риск.
Фамилна анамнеза
Роднините от първа степен (родители, братя и сестри или деца) на хора с ХЛЛ имат два пъти по-висок риск за развитие на този рак.
Пол
ХЛЛ е малко по-често срещана при мъжете, отколкото при жените. Причините за това не са известни.
Раса/етническа принадлежност
ХЛЛ се среща по-често в Северна Америка и Европа, отколкото в Азия. Азиатците, които живеят в САЩ, нямат по-висок риск от тези, които живеят в Азия. Ето защо експертите смятат, че разликите в риска са свързани по-скоро с генетиката, отколкото с факторите на околната среда.
Състояние, което причинява излишък от лимфоцити.
Моноклоналната В-клетъчна лимфоцитоза (МБЛ) причинява увеличен брой на един вид лимфоцити (В-клетки) в кръвта. При малък брой хора с МБЛ може да премине в хронична лимфоцитна левкемия. Ако при Вас е доказана МБЛ и имате фамилна анамнеза за ХЛЛ, рискът от развитие на този вид рак е много по-висок.
Материалът се публикува под редакцията на проф. Лиана Герчева.
Материалът е рецензиран от медицински експерт, за да се осигури медицинска точност и съобразеност с аудиторията.
Предназначен е да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар, и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.
BG8239/11.2023