- Пол. Жените са в по-голям риск да бъдат диагностицирани лупус в сравнение с мъжете.
- Възраст. Симптомите на заболяването по-често се проявяват между 15- и 44-годишна възраст. Само 15% от пациентите са под 18 години.
- Семейна обремененост. Роднини от първа линия на диагностицирани с лупус имат с 5 до 13% по-голям риск да бъдат диагностицирани с лупус в определен етап от живота си.
- Генетични фактори
Автоимунните заболявания в повечето случаи са полигенни, т.е. управляват се от множество различни гени. Също така един и същи дефектен ген може да се среща при повече от едно автоимунно заболяване и затова е трудно да се определят кои точно са гените, свързани със системния лупус. Най-често това са гени, засягащи развитието и оцеляването на клетките на имунната система, както и способността им да "контактуват" помежду си, като произвеждат различни сигнални вещества.
По-голямата част от случаите на лупус са случайни, т.е. без диагностициран със заболяването роднина. Въпреки че системният лупус в голяма част от случаите се развива при хора без фамилна история за заболяването, често някои членове на семейството страдат от други автоимунни заболявания.
За момента не е открит определен ген или група от гени, които причиняват системен лупус, въпреки че някои генни вариации са свързани с лупус.
В момента се смята, че генетиката обяснява между 40% и 60% от риска за лупус по света. Последните изследвания показват, че над 60 отделни гена могат да допринесат за развитието на лупус.
- Полови хормони
Хормоните са сигналните молекули на тялото, които регулират редица ключови процеси. Тъй като 9 от всеки 10 случая на лупус са при жени, изследователите са разгледали връзката между естрогените и лупус.
Както в женския, така и в мъжкия организъм се произвежда естроген, но производството му е много по-голямо при жените. Много от жените с лупус изпитват усилване на симптомите преди менструация и/или по време на бременност, когато производството на естроген е по-високо.
При здрави индивиди тестостеронът (мъжки полов хормон) потиска функцията на имунната система, докато естрогените (женските полови хормони) усилват действието й. Това дава възможно обяснение за разликата в съотношението между жени и мъжи, които страдат от лупус.
- Влияние на факторите на околната среда
Повечето изследователи днес смятат, че фактори от околната среда (напр. вируси, химични вещества и др.) в комбинация с генетична предразположеност е възможно да играят роля за отключване на болестта. Изследователите все още не са идентифицирали конкретен агент от околната среда. Въпреки че елементите на околната среда, които могат да предизвикат лупус и да причинят обостряния, не са напълно известни, най-често цитираните са ултравиолетова светлина (UVA и UVB); причинители на инфекции (включително ефектите от вируса Epstein-Barr) и излагане на прах от силициев диоксид в селскостопански или индустриални условия. Други примери включват лекарства, които правят човек по-чувствителен към слънцето, диуретици. Също така вирусни заболявания, хронично претоварване, емоционален стрес, тютюнопушенето, излагане на пестициди и работата на нощни смени биха могли да влошат състоянието.
Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При въпроси относно Вашето здраве винаги се консултирайте със своя лекар.
BG-9599/08.2024