Преди три години, през 2021г., Световната здравна организация обяви рака на гърда за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата. Една от основните причини за това е, че в по-голямата част случаите пациентите се диагностицират в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки. През месец септември отбелязваме Месеца за борба с рака на яйчниците. Според статистиката, ракът на яйчниците, или овариален карцином, е седмият най-разпространен рак сред жените в световен мащаб, като очакванията са до 2035г. новите случаи на овариален карцином на година да се увеличат с 55%. Всяка година през тези месеци се организират събития, чиято цел е да повишат информираността за заболяванията, както и да акцентират върху огромното значение на профилактичните прегледи и ранната диагностика.
Акцентирайки на тези данни, в месеците септември и октомври АстраЗенека с институционалната подкрепа на Министерството на здравеопазването и Столична община и в партньорство с Българско онкологично научно дружество (БОНД), Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО), Институт за изследване лечението на рака на гърдата, Фондация „Нана Гладуиш-Една от 8“ и Асоциация на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ), се обединяват в инициативата „НаВремеЗаМен“. Целта на инициатива е да се повиши здравната култура и информираността сред жените. Да се дадат отговори на най-често задаваните въпроси, да се привлече вниманието на обществото към важността от регулярните профилактични прегледи, кои са рисковите фактори и симптомите на заболяванията (рак на гърда и рак на яйчниците) и да се провокират хората да бъдат активни по отношение на своето собствено здраве.
Профилактичните прегледи са тези, при които могат да се открият заболяванията в ранен стадий, когато лечението може да бъде максимално ефективно. Медицинските специалисти съветват да не се пропускат ежегодните прегледи, дамите да използват възможността да се прегледат навреме и да се погрижат за собственото си здраве.
Инициативата „НаВремеЗаМен“ ще стартира в края на месец септември 2024г. и ще се разгърне през месец октомври с публикации във водещи медии и социални мрежи с призив дамите в България да не пропускат прегледи и да се изследват навреме.
Грижата за женското здраве е част от грижата за теб. Бъдете информирани!
Рак на яйчниците
По данни на GLOBOCAN през 2022 г. с овариален карцином в световен мащаб са диагностицирани 325 000 жени, като близо 70 000 от тях са в Европа. Починалите в същата година в света са 207 000, а над 46 000 от тях са на Стария континент. В България новите случаи са 676, а смъртните – 454. Въпреки че се отбелязва известен напредък по отношение на по-ранното диагностициране на заболяването, този вид рак все още остава един от най-смъртоносните. Прогнозата е, че до 2050 г. новите случаи в света ще бъдат над 500 000.
В началото симптомите може да са малко, неспецифични или да липсват, което води до диагностициране на до 80% от случаите в напреднал стадий. Симптомите включват болка в корема или таза, вагинално кървене, запек, подут корем, диария, силна умора, често уриниране. В напреднал стадий пациентката може да усети увеличаване на обиколката на корема, гадене, загуба на апетит, лошо храносмилане, чувство за бързо засищане при хранене, затруднено дишане.
Сред рисковите фактори за появата на овариален карцином са: възраст (заболяването рядко се среща при жени под 40 години), наднормено тегло, късно забременяване, липса на бременност, ранна първа менструация (преди 12-годишна възраст) и късно настъпване на менопауза (след 51-годишна възраст), използване на хормонална терапия след менопауза, BRCA мутации.
Възможностите за лечение на овариален карцином зависят от стадия на заболяването, прогнозата, както и възможността за оперативна намеса. В много от случите се прилага хирургично лечение и/или някои от тези терапии – химиотерапия, хормонална терапия, таргетна терапия.
Рак на гърдата
В световен мащаб, статистиката показва, че през 2022 г. с рак на гърда са диагностицирани 2.3 милиона жени, а смъртните случаи са около 666 000. За Европа данните са за около 558 000 новодиагностицирани пациенти и 144 000 починали, а за България – над 3500 новооткрити случая и над 1400 починали пациенти. Очакванията са до 2050 г. новите случаи на рак на гърдата в света да се увеличат с повече от един милион, а смъртните – с близо половин милион.
В повечето случаи ракът на гърда се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са по-малки. Това е и основната причина все по-често специалистите да обръщат внимание на важността на ранната диагностика за изхода от заболяването.
Профилактичните прегледи и самоизследването стоят в основата на ранната диагностика на рака на гърда. Самоизследването на гърдите е най-лесният и бърз начин за установяване на промени, каквито могат да бъдат: поява на бучка, промени в размера и формата на гърдите, болка и кожа като „портокалова кора“. В някои случаи изброените симптоми могат да не се дължат на злокачествено заболяване, но следва своевременно да бъдат обсъдени с лекар.
Повече информация за рака на яйчниците и рака на гърда може да се намери на www.azcare.bg и на страниците на „Животът те обича“ във Facebook и Instagram.
Материалът се публикува със съдействието на АстраЗенека България.
Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар.
При въпроси относно Вашето здраве винаги се консултирайте с лекар.
BG-9791/09.2024
АстраЗенека България, 1407 София, бул. „Черни връх“ №51, Business Garden Office X, ет. 10, тел.: +359 2 44 55 000