Какво е респираторно-синцитиален вирус?
Респираторно-синцитиалният вирус (РСВ) е вторият най- чест причинител на дихателни инфекции при бебетата и малките деца, след грипния вирус.
РСВ е основната причина за инфекциите на долните дихателни пътища при бебета на възраст под 1 година.
Инфекцията с РСВ засяга 95% от децата до 2-годишна възраст като повечето от тях се възстановяват бързо от нея.
Кога боледуват децата от РСВ?
Има ли време в годината, когато е по-вероятно бебето да се зарази с РСВ?
Сезонът на РСВ е времето в годината, когато респираторно-синцитиал- ният вирус, известен като РСВ, е най-активен. Характерна е сезонността на инфекцията. Сезонът на РСВ за България е от октомври до април.
Данните за Европа показват, че РСВ е причина за 42 – 45% от приемите в болница, поради инфекции на долните дихателни пътища, при деца <2 години.
Какви могат да бъдат последиците за бебето при заразяване с РСВ?
Колко опасен може да е РСВ за бебето?
Това е вирус, който предизвиква остри респираторни инфекции съпровождани от висока температура, хрема, кашлица или кихане. Зaболяването в началото може да прилича на обикновена настинка.
При децата под 1 година, недоносените бебета и децата с подлежащи здравни проблеми (сърдечни, белодробни, метаболитни) вирусът може да доведе до сериозна белодробна инфекция като бронхиолит (възпаление на бронхите и малките разклонения на въздухоносните пътища в белите дробове) и пневмония, водещи до повишена температура, тежка кашлица, хрипове при издишване, учестено или затруднено дишане. Тези състояния могат да наложат болнично лечение. Понякога тези състояния могат да са животозастрашаващи.
Недоносените деца са рискова група за по-тежко протичане на инфекцията, причинена от РСВ.
При бебетата, родени преди 36-а гестационна седмица, има 3 пъти по-висок риск да бъдат хоспитализирани за РСВ, отколкото при тези, родени на термин. При недоносените бебета, родени под 32-а седмица този риск е близо 7 пъти по-висок.
Недоносените бебета имат недоразвити бели дробове
Поради това недоносените бебета са рискова група за по-тежко протичане на инфекцията причинена от РСВ.
Сравнете белите им дробове с тези на бебе, родено на термин...
При преждевременно раждане белодробните алвеоли (малките разклонения на въздухоносните пътища в белите дробове) са недоразвити. До 36-а седмица алвеолите вече са започнали да се формират, въпреки че понякога се наблюдават и по-рано – в 30-а или 32-а гестационна седмица. Бебетата, родени в 36-а седмица, идват на света в средата на този преходен процес. В резултат на това дори
сравнително здравите недоносени бебета може да имат непълноценно функциониращи бели дробове, което може да представлява рисков фактор за често повтарящи се дихателни инфекции в ранна детска възраст.
Дори бебетата, родени в края на бременността, между 34-а и 37-а седмица, са в риск. Тези бебета, които изглеждат физически здрави, може да имат недоразвити бели дробове.
Когато бебето се роди на термин, белите му дробовете са се развили до степен, в която бебето може да диша самостоятелно.
Белите дробове функционират и позволяват на бебето да вдишва, за да поеме кислород, и да издиша, при което се освобождава въглероден диоксид. Алвеолите при раждането са около 50 000 000 като броят им продължава да нараства и след раждането.
Как се предава инфекцията?
РСВ се предава лесно при допир със заразени повърхности или по въздушно-капков път чрез вдишването на капчици при кихане или кашляне.
Вашето дете може да се зарази с РСВ при докосване, от целувка и всякакъв близък контакт с хора, които имат РСВ. Особено опасен е контактът с кашлящи и кихащи болни.
Недоносените бебета не получават пълния набор от антителата на майката, които преминават през плацентата.
Недоносените бебета не извличат антибактериалните субстанции, които се съдържат в околоплодната течност, чиято антибактериална активност се подобрява с напредването на бременността.
Повечето бебета, родени преди 34-а седмица, не могат да се хранят през устата – на тях им липсва координираната способност да смучат и преглъщат – ето защо бебето може да не получи антителата чрез майчиното мляко, които биха могли да му помогнат да се справи с инфекцията.
Недоразвитият имунитет (имунитетът срещу РСВ инфекция, предаден от майката на недоносеното бебе) е сериозен риск, особено през първите месеци, преди и по време на сезона на РСВ
Сезонът на РСВ е времето в годината, когато РСВ, е най- активен, а за България той е от октомври до април.
Бебетата, родени на термин, може да имат по-добра способност да се защитят при инфекция с РСВ.
РСВ не действа избирателно
РСВ заразява както бебетата, родени на термин, така и недоносените бебета. Въпреки това, при бебетата, родени на термин, които са с добре развити бели дробове и имунна система, инфекцията с РСВ може да премине като лека настинка и те да се възстановят бързо.
При недоносените бебета обаче, РСВ може да причини тежки услужнения. Това може да наложи болнично лечение. Понякога тези състояния могат да са животозастрашаващи.
РСВ може да се предава лесно при допир, кихане, кашляне или при контакт с хора, които имат инфекция с РСВ.
Уверете се, че през този сезон на РСВ сте подготвени!
Как може да намалите риска от инфекция с РСВ за Вашето бебе?
• Измивайте ръцете със сапун и вода или препарат за почистване на ръце, съдържащ спирт, преди да докоснете бебето.
• Често миене на детските играчки, по възможност те да бъдат индивидуални
• Децата и възрастните с настинка трябва да останат далеч от бебето.
• Нека бебето бъде далеко от места с много хора, като например детски домове, търговски центрове и семейни събирания.
• Не пушете около бебето.
Простите предпазни мерки като тези могат да помогнат да защитите Вашето недоносено бебе от РСВ.
Обърнете се към Вашия лекар/неонатолог за повече информация как може да предпазите Вашето бебе от инфекция с РСВ!
Материалът предлага обща информация само с образователна цел и не трябва да се приема за персонален медицински съвет.
BG-4480/08.2021
AstraZeneca България
София 1057, бул. Драган Цанков 36
тел: (02) 44 55 000, факс (02) 971 11 24