Физическата активност е изключително важна за хората със захарен диабет тип 2! Добрите новини са,че не е толкова трудно да бъдете активни, колкото си мислите.
Как влияе движението на захарния диабет тип 2?
Ако имате диабет, движението прави тялото ви по-чувствително към инсулин (хормонът, който позволява на клетките в тялото ви да използват кръвната захар за енергия), което помага за управлението на вашия диабет. Нещо повече физическата активност, помага за контролиране на нивата на кръвната захар и намалява риска от сърдечни заболявания и увреждане на нервите.
Някои допълнителни предимства включват:
- поддържане на здравословно тегло
- отслабване, ако е необходимо
- подобряване на паметта
- контролиране на кръвното налягане
- намаляване на LDL („лошия“) холестерол и повишаване на HDL („добрия“) холестерол
- подобряване на психическото състояние
- подобряване на качеството на съня
Как да извлечем максимална полза от физическата активност?
Целта е да имате поне 150 минути седмично физическа активност с умерена интензивност. Един от начините да направите това е да се опитате да се вместите в поне 20 до 25 минути активност всеки ден. Също така, в 2 или повече дни в седмицата включете дейности, които натоварват всички основни мускулни групи (крака, бедра, гръб, корем, гърди, рамене и ръце).
Примери за физически дейности с умерена интензивност:
- бързо ходене
- извършване на домашни задължения
- косене на тревата
- танцуване
- плуване
- колоездене
- различни видове спорт
Тези дейности натоварват големите мускулни групи, ускоряват сърдечната честота и ви карат да дишате по-учестено. Не забравяйте и за разтягането,то съдейства за подобряване на гъвкавостта и предотвратяване на болезнеността след физическа активност.
Начини да започнете
Намерете дейност, която ви харесва.
Изборът на дейност,която ви харесва, е от изключителна важност, за да успеете да се придържате към нея. Обсъдете предпочитанията си с вашия лекар, който ще ви насочи коя е подходящата за вас активност.
Започнете с малко.
Ако все още не сте физически активни, трябва да започнете бавно до достигане на желаното ниво. Например можете да паркирате по-далеч от вратата, да се качите по стълбите, да работите в двора или да разходите кучето. Започнете с малко и постепенно добавяйте малко повече време и интензивност в упражненията всяка седмица.
Намерете партньор.
По-забавно е, когато някой друг разчита на вас да се появите. Наличието на партньор може да ви помогне да продължите да бъдете активни.
Изберете цел.
Пример за цел може да бъде да ходите по един километър всеки ден в продължение на един месец или да бъдете активни всеки делничен ден в продължение на 30 минути. Бъдете конкретни и реалистични и винаги обсъждайте дейностите си с вашия лекар.
Планирайте.
Колкото по-редовно извършвате дадена дейност, толкова по-бързо тя ще се превърне в навик. Помислете за начини, по които можете да свържете дейността с ежедневния живот. Например можете да планирате разходка с колега след обяд. Опитайте се да нямате повече от два последователни дни без физичека активност.
Специални съображения при хора със захарен диабет тип 2
- Преди да започнете каквато и да е физическа активност, консултирайте се с вашия лекар, за да изберете най-добрите физически дейности за вас. Не забравяйте да обсъдите кои дейности харесвате, как да се подготвите и какво трябва да избягвате.
- Пийте достатъчно течности, докато сте физически активни, за да предотвратите дехидратация (вредна загуба на вода от тялото).
- Не забравяйте да проверите кръвната си захар, преди да сте физически активни особено ако приемате инсулин.
Ако е под 100 mg/dL, може да се наложи да хапнете малка закуска, съдържаща 15-30 грама въглехидрати, като 2 супени лъжици стафиди или ½ чаша плодов сок или обикновена газирана вода (не диетична), или глюкозни таблетки, така че кръвната ви захар да не падне до твърде ниски стойности, докато сте физически активни. Ниската кръвна захар (хипогликемия) може да бъде много опасно състояние. |
Ако е над 240 mg/dL, кръвната ви захар може да е твърде висока (хипергликемия), за да бъдете активни безопасно. Тествайте урината си за кетони – вещества, образувани, когато тялото ви разгражда мазнините за енергия. Наличието на кетони показва, че тялото ви няма достатъчно инсулин, за да контролира кръвната ви захар. Ако сте физически активни, докато имате високи нива на кетони, рискувате развитие на кетоацидоза – сериозно усложнение на диабета, което се нуждае от незабавно лечение. |
- След физическа активност проверете как тя се е отразила на нивото на кръвната ви захар.
- Също така, проверете краката си за рани, мехури, дразнене, порязвания или други наранявания. Консултирайте се с вашия лекар, ако нараняването не започне да зараства след повече от 2 дни.
Материалът е с информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При въпроси, моля, обърнете се към своя лекар.
BG-8283/11.2023