В миналото, препоръките към пациентите с хронични заболявания, рак, диабет и болести, които могат да съпътстват голяма част от живота ни, са били за намаляване на физическата активност и повече почивка. Това е добър съвет, ако движението причинява болка, задух или учестен пулс. Изследванията в днешно време не само опровергават тези препоръки, но и доказват, че упражненията са възможни и безопасни и по време на лечението на онкологично заболяване. Твърде много почивка може да доведе до загуба на телесна функция, мускулна слабост и намален обхват на движение. Това е и причината препоръките към онкоболните днес да са насочени към максимално физически активност по време на лечението.
Физическата активност може да бъде разделена на 2 нива: лека и умерена.
- При лека активност Вие не практикувате конкретни упражнения, но не сте неактивни. Примерите включват миене на съдове, бавно ходене, приготвяне на храна и оправяне на леглото.
- При умерена активност честотата на дишане се увеличава. Но все пак можете да говорите, без да усещате задъхване. Разходката е страхотна възможност за умерена физическа активност. Други примери включват по-бавни танци, градинарство.
Редовните упражнения ще Ви помогнат да се справите по-лесно с лечението:
- Ще поддържате физическите си способности. Ще използвате тялото си в ежедневните активности.
- Ще подобрете баланса на тялото си, което ще намали риска от падания и счупени кости.
- Ще поддържате добра мускулна маса.
- Ще намалите риска от сърдечни заболявания.
- Ще намалите риска от остеопороза (слаби кости, които са по-склонни да се счупят).
- Ще подобрите притока на кръв към краката си, което ще намали риска от образуване на кръвни съсиреци.
- Редовните упражнения ще Ви помогнат да сте по-малко зависими от Вашите близки, в изпълнение на ежедневни дейности.
- Ще имате по-добро самочувствие.
- Ще намалите риска от безпокойство и депресия.
- Ще намалите странични ефекти от лечението, като гаденето и умората.
- Ще поддържате социални контакти.
- Физическата активност ще Ви помага ви да контролирате теглото си.
- Ще подобрите качеството си на живот.
Програмата за упражнения на всеки пациент, с онкологично заболяване, трябва да се основава на това, което е безопасно и кое работи най-добре за него. Те трябва да бъдат и приятни за Вас. Планът Ви за упражнения трябва да бъде съобразен с това- какво можете да правите сега и всички физически проблеми или ограничения, които имате. Възможностите да спортувате, трябва да бъдат съобразени и с:
- Видът и стадият на заболяването Ви.
- Вашето лечение.
- Вашата издръжливост, сила и ниво на възможност за спортуване.
Ако сте тренирали преди лечението, може да се наложи да тренирате по-малко от обикновено или с по-ниска интензивност по време на лечението. Целта е да останете максимално активни и във форма. Хората, които са водили заседнал и неактивен начин на живот преди лечението на рака, може да се наложи да започнат с кратка активност, с ниска интензивност, като например кратки бавни разходки. За по-възрастните пациенти, при които има разпространение на заболяването в костите, имат остеопороза (изтъняване на костите), артрит или периферна невропатия (изтръпване в ръцете или краката), безопасността и балансът са важни за намаляване на риска от падания и наранявания. Те могат да се нуждаят от болногледач или здравен специалист с тях, по време на тренировка.
Други пациенти могат да започнат или да поддържат собствена програма за упражнения, но резултатите ще са по-добри с помощта на физиотерапевт. Не забравяйте, че първо трябва да направите консултация с Вашия лекар и се уверете, че човекът, който работи с Вас, е запознат Вашата диагноза и всички ограничения, които имате.
Консултацията с Вашия лекар е задължителна, за да адаптирате упражненията, така че да отговарят на Вашите нужди и възможности. Информирайте здравните специалисти, които се грижат за Вас за това, как се справяте с нивото на активност и упражненията си по време на лечението.
Понякога, да започнете физическите упражнения е най-трудната стъпка. Може да Ви трябва време, за да преодолеете психическите бариери от първоначалната неудовлетвореност, но никога не е късно да започнете да бъдете активни. Всякакъв вид физически упражнения са по-добре от това да бъдете неактивни. Започнете със съвсем леки и прости упражнения, за да улесните самият себе си.
- Ако преди сте тичали редовно например, не започвайте със същата тренировка още от първия ден.
- Ако никога не сте се занимавали с фитнес, тогава не започвайте с високо интензивни упражнения.
Вместо това, поставете си няколко реалистични цели, направете план и се опитайте да ставате малко по-добри всеки ден.
Направете план:
- Ако никога не сте били физически активни, започнете редовна активност с поредица от умерени 15-минутни упражнения. Направете пет сесии през първата седмица. След това постепенно добавяйте пет, десет или петнадесет минути през следващите няколко седмици, докато всяка сесия премине границата от 30 минути.
- Започнете с леки разходки. Разхождайки се 30 минути на ден, пет дни в седмицата, бъдете физически активни 150 минути седмично.
- Ако не сте били активни от известно време, започнете с лесни до умерени дейности и постепенно увеличавайте времето и интензивността на упражненията. Загрейте първо, като марширувате на място или ходите пет минути. След като приключите с упражнението, погрижете се за мускулите си, като се разтегнете за няколко минути.
Увеличавайте нивото на активност постепенно, без да усещате болка или прекалено изтощение. Разнообразявайте рутинната си дейност, за да бъде интересна. През седмицата прекарвайте време в различни видове упражнения:
- аеробни (опитайте зумба или джогинг)
- баланс (опитайте да практикувате йога)
- гъвкавост (опитайте разтягане)
Редовната физическа активност зависи от начина, по който мислите за нея. Вместо да приемате упражненията като задача, разглеждайте физическата активност като игра. Забавлявайте се в движението и се наслаждавайте на света около вас, знаейки, че създавате по-здравословен живот за себе си.
Материалът е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.
BG-6620/01.2023