Хипогликемия (ниска кръвна захар)

Какво е хипогликемия?

Хипогликемията е ниска кръвна захар (под 3.9 mmol/l) при човек със захарен диабет, при която се налагат действия за връщане на кръвната захар към нормални стойности. Хипогликемията е опасно остро усложнение на захарния диабет, което може да доведе до объркване, дезориентация, гърчове и в някои случаи до кома и дори смърт. Всички хора със захарен диабет на лечение с инсулин, както и на някои от другите лекарства за захарен диабет са изложени на риск от хипогликемия. В случай, че имате повишен риск от ниска кръвна захар Вашият лекар трябва да Ви обучи на необходимите мерки при спешни състояния. 

Какви са предупредителните симптоми на хипогликемия?

Реакцията на всеки организъм при ниска кръвна захар е различна. Необходимо е да познавате вашите индивидуални признаци и симптоми, когато нивото на кръвната Ви захар падне.

Ранните симптоми на ниска кръвна захар са резултат от отделянето на хормона адреналин и включват:

  • Сърцебиене
  • Изпотяване
  • Разтреперване
  • Тревожност, нервност или раздразнителност
  • Чувство на глад
  • Чувство на страх

Ако кръвната захар продължава да спада, мозъкът не получава достатъчно глюкоза, което нарушава функционирането му. В резултат могат да се появят:

  • Слабост или умора
  • Главоболие
  • Изтръпвания (устни, език)
  • Замъглено зрение
  • Замаяност
  • Обърканост, включително делириум
  • Проблеми с координацията
  • Затруднена концентрация
  • Сънливост
  • Неясен говор

Ако кръвната захар остане ниска твърде дълго, липсата на глюкоза в мозъка може да доведе до загуба на съзнание, кома и много рядко смърт.

Ако епизод на ниска кръвна захар се случи през нощта, симптомите често се изразяват в сънуване на кошмари или плач по време на сън.

Какви са основните причини за хипогликемия?

Има 6 основни причини за хипогликемия:

  • твърде много инсулин
  • твърде малко въглехидрати
  • твърде малко храна
  • повече упражнения
  • продължително бавно хранене
  • алкохол на празен стомах

Хипогликемията се среща по-често при хората със захарен диабет тип 1, но може да се появи и при хора със захарен диабет тип 2, които се лекуват с инсулин или някои други лекарства за захарен диабет. Причина за ниска кръвна захар е несъобразена висока доза, време на инжектиране, инжектиране в мускул или сгрешен вид на инсулина. Основно предимство на новите аналогови инсулини пред човешките е, че имат по-нисък риск от хипогликемии, особено през нощта. Дозата на инсулина трябва да се съобразява с количеството на въглехидратите в храната. При прием на храни с по-малко въглехидрати, отколкото обикновено, трябва да намалим дозата на бързия инсулин. Съставът на храната (съдържание на мазнини, протеини и фибри) повлиява усвояването на въглехидратите и определя времето на инжектиране на бързия инсулин. Физическата активност е полезна, но при хората със захарен диабет тип 1 може да е причина за ниска кръвна захар, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Интензивността, продължителността и времето на тренировките повлияват риска от хипогликемия. Ако имате ниска кръвна захар и не сте сигурни защо се случва трябва да се консултирате с Вашия лекар, за да анализирате информацията за нивата на кръвната Ви захар, инсулиновото лечение, храненето и физическата активност и заедно да установите причината.

Какво е „неразпознаване на хипогликемия“?

Симптомите на хипогликемия се появяват, когато нивата на кръвната захар паднат под 3.9 mmol/l. Колкото и да са неприятни, симптомите на ниска кръвна захар са полезни. Тези симптоми Ви казват, че Вашата кръвна захар е ниска и трябва да предприемете действия, за да я върнете обратно в безопасни нива, но някои хора имат стойности на кръвна захар под това и не усещат никакви симптоми. Това се нарича неразпознаване на хипогликемия. Това може да бъде животозастрашаващо състояние, тъй като хората с неразпознаване на хипогликемиите не могат да разберат кога кръвната им захар спада, не изследват кръвната си захар и не предприемат необходимите мерки. Неразпознаването на хипогликемията поставя човека в повишен риск от тежки хипогликемии (човек е в безсъзнание и му е необходима чужда помощ, за да се възстанови). Хората с неразпознаване на хипогликемия не могат да се събудят от сън, когато хипогликемията се случи през нощта. Тези хора трябва да контролират по-често кръвната си захар. В тези случаи особено полезни са сензорите за непрекъснато измерване на кръвната захар, които могат да алармират, когато нивата на кръвната захар са ниски или започват да падат.

Какви са основните причини за неразпознаване на хипогликемия?

Причините за това състояние са:

  • увреждане на нервната система (автономна невропатия) от захарния диабет;
  • прием на бета-блокери, предписани за високо кръвно налягане или сърдечни заболявания;
  • голяма давност на захарния диабет;
  • стремеж към прекалено стриктен контрол на кръвната захар;
  • чести хипогликемии, особено при спадане на кръвната захар под 3.0 mmol/l, поради неадекватно лечение или лабилно протичане на заболяването.

Какво да правим при неразпознаване на хипогликемиите?

1. По-чест контрол на кръвната захар. Задължителен контрол на кръвната захар преди шофиране и работа с опасни машини и при кръвна захар под 5.5 mmol/l прием на въглехидрати и повторно измерване.

2. По-чести срещи с Вашия лекар.

3. Обучение на близките за справяне с хипогликемия.

4. Носене на „карта на диабетика“ по всяко време.

5. Наличие на глюкагон и обучение на близките как да го използват при спешност.

За да се възстанови усета към ниската кръвна захар Вашият лекар ще Ви посъветва как да се намалят дозите на инсулина и другите лекарства за захарен диабет, така че кръвната захар да се поддържа на по-високо ниво без епизоди на ниска кръвна захар за известен период от време, което ще накара тялото отново да реагира, когато кръвната захар падне под нормата. Това означава заедно с Вашия лекар да определите нови индивидуални цели с по-високи нива на кръвната захар, което дори може да доведе до покачване на гликирания Ви хемоглобин, но в тези случаи това е оправдано, тъй като водещият проблем е възстановяване на способността да се усещат симптомите на ниска кръвна захар. Този процес може да отнеме седмици или дори месеци.

От друга страна при хората с трайно лош контрол на кръвната захар, когато се подобри контрола, организмът може да реагира със симптоми на хипогликемия при по-високи нива на кръвната захар. Може също да има симптоми на ниска кръвна захар при бързото й спадане, тъй като тялото усеща бързата загуба на глюкоза като гориво и изпраща предупредителни сигнали. В такива случаи при наличие на симптоми за хипогликемия и измерена кръвна захар над 3.9 mmol/l трябва да се опитате да не приемате въглехидрати, тъй като имате нормални нива на кръвната захар 3.9-7.0 mmol/l. Необходимо е време за преодоляване на това състояние.

Не трябва да предполагате дали имате ниска кръвна захар или не. Важно е да се измери кръвната захар преди да се лекува хипогликемията. Въпреки това, в случай че почувствате симптоми на ниска кръвна захар и нямате възможност да я измерите се предприемат мерки като при ниска кръвна захар, тъй като тежката хипогликемия е животозастрашаващо състояние, което може да доведе до злополуки, наранявания, кома и дори до смърт.

Как да се предпазим от хипогликемия

  1. Чест самоконтрол на кръвната захар. Редовният контрол на кръвната захар с глюкомер или сензор за непрекъснато измерване на кръвната захар е най-надеждният метод за предотвратяване на хипогликемия. Проучванията показват, че колкото по-често проверявате кръвната си захар, толкова по-малък е рискът от хипогликемия. Това е така, защото при редовен контрол рано се установява тенденцията към намаляване на кръвната захар и съответно могат да се вземат мерки навреме, преди кръвната захар да стане твърде ниска.
  • Кръвната захар трябва да се измерва редовно преди и 2 часа след хранене.
  • Кръвната захар трябва да се измерва преди и след тренировка, както и по време на продължителна или интензивна тренировка.
  • Кръвната захар трябва да се измерва преди лягане, а след интензивни упражнения и през нощта.
  • Кръвната захар трябва да се измерва при промяна в ежедневието и в лечението на захарния диабет (на дозата или вида на инсулина, в работния график, увеличаване на физическата активност, пътуване в други часовите зони).
  1. Обучение на Вас и близките Ви - какво е хипогликемия, как да я избягвате и как да я лекувате.
  2. Познаване на собствените симптоми при ниска кръвна захар.
  3. Носене на бързодействащи въглехидрати (захар, подсладена напитка, бонбон) навсякъде (в чантата, джоба, бюрото, нощното шкафче, жабката, спортната чанта и т.н.).
  4. Носене на „карта на диабетика“.
  5. Информирайте Вашия лекар при всеки епизод на ниска кръвна захар, за да Ви посъветва как да избегнете други.

Как се лекува хипогликемия?

Лечение на лека хипогликемия. Лека хипогликемия означава установена ниска кръвна захар (под 3.9 mmol/l) и симптоми на хипогликемия, но без загуба на съзнание. За лечението трябва да се запомни „правилото 15-15“, което означава при установена ниска кръвна захар да се приемат 15 грама бързодействащи въглехидрати (таблетки глюкоза, глюкозни гелове, захар, мед, подсладени напитки) и повторно да се измери кръвната захар след 15 минути. Ако кръвната захар все още е под 3.9 mmol/l, тези стъпки се повтарят, докато нивото на кръвната захар стане по-високо от 3.9 mmol/l. След като кръвната захар се нормализира, може да се приеме лека закуска (с малко количество бавнодействащи въглехидрати), за да сте сигурни, че кръвната Ви захар няма да се понижи отново. За предпочитане е бързодействащите въглехидрати да са разтворени във вода, тъй като се усвояват по-бързо и съответно по-бързо покачват нивата на кръвната захар. Много хора са склонни да приемат големи количества храна, докато се почувстват по-добре. Това е грешка и може да причини много високи нива на кръвната захар. С помощта на поетапния подход на "правилото 15-15" се избягва това прекомерно хранене.

При лечение на хипогликемия е много важен изборът на въглехидрат. За съжаление, ако просто вземете някакъв хранителен продукт, който съдържа въглехидрати, може би избирате нещо, което ще отнеме 2 пъти по-дълго време за храносмилане и следователно, 2 пъти по-дълго за повишаване на кръвната Ви захар. Трябва да се приемат бързодействащи въглехидрати – глюкоза и декстроза, които се усвояват в рамките на 10 минути. Бавнодействащите въглехидрати и храните, съдържащи мазнини (като шоколад) и фибри се усвояват по-бавно и НЕ трябва да се използват.

Лечение на тежка хипогликемия. Тежка хипогликемия означава много ниска кръвна захар, при която човек е в безсъзнание и му е необходима чужда помощ, за да се възстанови. Ако сте в здравно заведение ще Ви инжектират венозно глюкоза с висока концентрация. Друго средство за справяне при тежка хипогликемия е приложение на глюкагон, което може да се направи навсякъде. Глюкагонът е хормон, произвеждан от задстомашната жлеза, който стимулира черния дроб да освободи съхранената в него глюкоза в кръвта, когато нивата на кръвната Ви захар са твърде ниски. Глюкагонът, който се инжектира, се използва за лечение на човек със захарен диабет, при който кръвната захар е твърде ниска, за да се лекува с помощта на „правилото 15-15“. Важно е хората, с които често сте в контакт, да бъдат инструктирани как да ви инжектират глюкагон в случай на тежка хипогликемия. Глюкагонът се инжектира в седалището, ръката или бедрото, като се следват инструкциите. Когато човек възвърне съзнанието си (обикновено след 5-15 минути), може да има гадене и повръщане.

Важно е да се знае, че глюкагонът не действа при хора с увреждане на черния дроб, защото в него няма глюкоза, след прием на алкохол, както и със захарен диабет тип 2 на лечение със сулфанилурейни лекарства.

При неразпознаване на хипогликемия е важно вашето семейство, приятели и хората, с които работите да са информирани, че имате захарен диабет и в случай на нужда да са обучени как да Ви окажат помощ. Ако сте в безсъзнание те трябва да носят бързи въглехидрати, които да приемете, да могат да Ви поставят глюкагон и да се обадят на 112.

Трябва да коригирате ниската кръвна захар с прием на въглехидрати преди физическа активност!

Важно е да носите карта на диабетика, която в случай на спешна ситуация може да предостави важна информация за здравословното Ви състояние, като например факта, че имате захарен диабет, лекувате се с инсулин и т.н.

 


Източник: https://диабет.бг/полезни-статии/хипогликемия-ниска-кръвна-захар 
 

Материалът е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия  лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.

BG-3629/02.2021

Медицински специалист ли сте?

Тази страница и информацията в нея е предназначена само за медицински специалисти. За да продължите, моля потвърдете, че сте медицински специалист.