Рисков фактор е всяко обстоятелство, което увеличава вероятността от поява на дадено заболяване, например рак на яйчниците. Важно е да се отбележи, че наличието на един или няколко рискови фактора не означава, че непременно ще се разболеете от рак. Също така е възможно рак да се развие и без наличие на рискови фактори.
Фактори, които увеличават риска от поява на рак на яйчниците
Възраст
|
- С възрастта се увеличава вероятността от развитие на рак на яйчниците.
- Заболяването рядко се среща при жени под 40 години. Половината от всички случаи на рак на яйчниците се срещат при жени над 60 години.
|
Наднормено тегло
|
- Жени с наднормено тегло (с индекс на телесната маса 30 или повече) вероятно имат по-висок риск да развият рак на яйчниците, но не задължително най-агресивните типове, като ниско диференцираните карциноми.
- Скорошно проучване показва, че с повишен риск от рак на яйчниците могат да са жените, които са били с наднормено тегло в ранна зрялост, но не и жените, чието тегло се е повишило в по-късна възраст.
- Наднорменото тегло освен това е възможно да повлияе негативно преживяемостта на жена с рак на яйчниците.
|
Късно забременяване или липса на бременност
|
- Жени с първа бременност (износена до термин) след 35 години или при липса на бременност, имат по-висок риск от поява на рак на яйчниците.
|
Ранна първа менструация
|
- Жени, при които първата менструация е настъпила много по-рано от 12-годишна възраст, може да имат повишен риск от рак на яйчниците.
|
Късно настъпване на менопауза
|
- Значително по-късното навлизане в менопауза от средната възраст 51 години.
|
Хормонална терапия след менопауза
|
- Използването на хормонална терапия с естроген или естроген и прогестерон след менопауза увеличава риска от заболяване от рак на яйчниците.
|
Фамилна анамнеза за рак на яйчник, рак на гърда или рак на дебелото черво
|
- Ракът на яйчниците може да се предава наследствено в семейството.
- Жени, които имат близки роднини от първа линия, диагностицирани с рак, са предразположени двойно повече към развитие на рак на яйчниците в сравнение с жени без подобна фамилна анамнеза.
- Ракът на гърдата и на дебелото черво са свързани с увеличен риск от поява на рак на яйчниците. Тези тумори могат да се появят в резултат на унаследена мутация в определени гени.
|
BRCA мутация
|
- Мутации (промени) в BRCA1 и BRCA2 гените се свързват с повишен риск от развитие на рак на яйчниците.
- BRCA гените (BRCA1 и BRCA2) присъстват в клетките на човешкото тяло и участват в поправката на нарушения в структурата на ДНК, поддържайки клетките здрави.
- Мутациите в BRCA гените могат да са наследствени (герминативни) или да са възникнали под влияние на фактори на околната среда (соматични).
- При наличие на BRCA1 мутация доживотният риск от развитие на рак на яйчниците се увеличава с около 40%, докато при BRCA2 мутация – с 10-20%.
- Около 40% от жените с овариален карцином, които са носители на BRCA мутация, нямат фамилна обремененост. Ако жена с рак на яйчниците или фалопиевите тръби има BRCA мутация, е препоръчително членовете на семейството от първа и втора линия да преминат генетичен тест, за да се установи дали мутацията е унаследена. (Повече по темата, можете да прочетете в секция “Генетични изследвания”)
|
Генетични състояния
|
- До 25% от случаите на рак на яйчника са част от наследствени ракови синдроми, в резултат на унаследени мутации.
- От редките генетични състояния по-често срещани са:
- Синдром на Линч (Lynch) или наследствен неполипозен рак на дебелото черво. Увеличава риска от рак на яйчниците/фалопиевите тръби и от рак на матката. Причинява се от мутации в няколко различни гена (MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, and EPCAM). Синдромът на Линч увеличава също риска от рак на дебелото черво и някои други ракови заболявания.
- Синдром на Peutz-Jeghers (PJS) – дължи се на специфична мутация в гена STK11. Синдромът се свързва с развитието на множество полипи в храносмилателния тракт, които се превръщат в неракови тумори и с повишена пигментация (тъмни петна) по кожата на лицето и ръцете. PJS повишава риска от рак на яйчниците/фалопиевите тръби, рак на гърдата, рак на дебелото черво, рак на маточната шийка и някои други видове рак.
- Синдром на невоиден базалноклетъчен карцином (NBCCS) или синдром на Горлин. Жените с този синдром имат повишен риск от развитие на фиброми. Фибромите са вид доброкачествени образувания в яйчниците. Съществува малък риск тези фиброми да се развият в рак на яйчниците, наречен фибросарком. Хората с NBCCS често имат множество базалноклетъчни кожни заболявания и кисти на челюстта и могат да развият медулобластом, вид мозъчен тумор, в детството.
- Синдром на Ли-Фраумени (Li-Fraumeni) и атаксия-телангиектазия. Жените със синдром на Ли-Фраумени или атаксия-телангиектазия могат да имат леко повишен риск от развитие на рак на яйчниците.
- MUTYH-свързана полипоза – този синдром се причинява от мутации в гена MUTYH. Хората с този синдром развиват полипи в дебелото черво и тънките черва и имат висок риск от рак на дебелото черво. Също така е по-вероятно да развият други видове рак, включително рак на яйчника и пикочния мехур.
- Други наследствени синдроми също могат да са свързани с тези видове рак, включително дребноклетъчен карцином с наследствена мутация на SMARCA4 и клетъчни тумори на Sertoli- Leydig със синдром на DICER1. Мутации в гените ATM, BRIP1, RAD51C, RAD51D, PALB2 също могат да се свързват с рак на яйчниците, рак на гърда или панкреас.
- Преди провеждане на генетично изследване, се препоръчва провеждане на консултация със специалист по генетика.
|
Рак на гърдата в миналото
|
- Жена, която е имала рак на гърдата, може да има повишен риск от развитие на рак на яйчниците. Този риск е най-висок при жени с фамилна обремененост за рак на гърдата.
|
Ендометриоза
|
- Ендометриозата е състояние, при което лигавица, която покрива вътрешността на матката, се разраства извън нея, засягайки съседни органи.
- Ендометриозата може да повиши риска от някои типове рак на яйчниците например светлоклетъчен и ендометриоиден.
|
Етническа принадлежност
|
- Рискът от рак на яйчниците е повишен при жени с произход от Северна Америка, северна Европа или евреи Ашкенази.
|
Тютюнопушене
|
- Като цяло тютюнопушенето не увеличава риска от рак на яйчниците, но се свързва с повишен риск за развитие на муцинозен тип овариален рак.
|
Превенция
Въпреки че няма доказан метод за цялостна превенция на рака на яйчниците, рискът от разболяване може да се намали.
Фактори, които намаляват риска от развитие на рак на яйчниците
Прием на противозачатъчни
|
- При жени, които приемат орални контрацептиви 3 или повече години, вероятност от развитие на рак на яйчниците е с 30% до 50% по-ниска.
- Пониженият риск продължава дълги години след като се спре приемът.
- Оралните противозачатъчни могат да увеличат риска от поява на рак на гърдата при жени със или без BRCA1 и BRCA2 мутации.
|
Кърмене
|
- Колкото по-дълго кърми една жена, толкова по-малък е рискът от рак на яйчниците.
|
Бременност
|
- При жени с повече износени бременности рискът от развитие на рак на яйчниците е по-нисък.
|
Хирургични интервенции
|
- Хистеректомия представлява хирургично отстраняване на матката и понякога и на маточната шийка. Тази процедура може да намали риска от развитие на рак на яйчниците. Въпреки това е възможно рискът да не се елиминира напълно, тъй като туморът вече може да се е развил към момента на оперативната намеса. Неговите размери могат да бъдат толкова малки, че да бъде открит, едва при лабораторното изследване на отстранените яйчници и фалопиеви тръби.
- Жени с BRCA1 или BRCA2 мутации имат повишен риск от поява на първичен рак на перитонеума. Независимо, че рискът е малък, този карцином може да се развие и след като яйчниците и фалопиевите тръби са отстранени.
- Поставяне на тубарни лигатури (превързване на фалопиевите тръби с цел предотвратяване на бременност)
- Билатерална салпинго-оофоректомия (хирургично отстраняване на двата яйчника и двете фалопиеви тръби). Препоръчва се при наличие на висок риск от рак на яйчниците.
- При жени с високо-рискова BRCA1 или BRCA2 мутация, или с гени, свързани със синдрома на Линч се препоръчва отстраняване на яйчниците и фалопиевите тръби, след като вече са родили. Тази процедура може да понижи риска от рак на яйчниците с 96%, като е възможно да намали и риска от рак на гърдата.
|
Материалът се публикува под редакцията на д-р Росица Кръстева
Материалът е рецензиран от медицински експерт, за да се осигури медицинска точност и съобразеност с аудиторията.
Предназначен е да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се смята за персонален медицински съвет. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси за Вашето здраве.
BG-6747/02.2023